Zmiany w podatku Vat
 Oceń wpis
   


ZMIANA PRAWA- podatek Vat
Jak co roku ministerstwo przygotowuje dla nas szereg zman w zakresie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług . Przedstawię je w wielkim skrócie :
Eksport towarów
zmienione przepisy art. 2 pkt 8, art. 19 ust. 6, art. 41 ust. 6, 7, 9
- Za eksport towarów można będzie uznać również nieodpłatne czynności, jeśli będą podlegać opodatkowaniu VAT. Do takiego przekazania będzie można zastosować 0%.
- Obowiązek podatkowy dla eksportu będzie powstawał na zasadach ogólnych - tj. z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów. Jednak zaliczki na poczet eksportu towarów nadal będą opodatkowane na specjalnych zasadach.
-. Doprecyzowano, że aby podatnik miał prawo do zastosowania stawki 0%, musi posiadać odpowiednie dokumenty przed terminem złożenia deklaracji.
Skład konsygnacyjny
- nowe przepisy art. 2 pkt 27c)-d), art. 12a, art. 20a), b),
Wewnątrzwspólnotowa dostawa

- zmienione przepisy art. 42 ust. 1 pkt 2, art. 42 ust. 12, art. 97 ust. 5-8, 12
1. Wprowadzono jedną rejestrację dla wewnątrzwspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia, bez względu na rodzaj transakcji.
2. Doprecyzowano, że aby podatnik miał prawo do zastosowania stawki 0%, musi posiadać odpowiednie dokumenty przed terminem złożenia deklaracji.
3. Wprowadzono uproszczenie, że w przypadku braku dowodów potwierdzających wywiezienie towarów z terytorium kraju i dostarczenie ich do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego podatnik nie będzie musiał tej dostawy wykazywać jako sprzedaży krajowej (jak obecnie) do momentu złożenia rozliczenia za ostatni miesiąc w kwartale.
4. Likwidacja obowiązku składania kaucji gwarancyjnej dla podatników rozpoczynających działalność i zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE.
Import usług
- zmienione przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 4
W przypadku importu usług obowiązek podatkowy będzie powstawał, dla wszystkich usług, według tych samych zasad - z chwilą dokonania całości lub części zapłaty (w tym przedpłat, zaliczek, zadatków, rat), nie  później niż:
- z upływem terminu płatności kreślonego w umowie,
- 30 dnia od dnia wykonania sługi albo częściowego wykonania usługi.
W przypadku dokonania części zapłaty, obowiązek podatkowy będzie powstawał w tej części.
Zbycie przedsiębiorstwa
Zmiana wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Dzięki niej przedsiębiorcy unikną opodatkowania VAT w przypadku zbycia części majątku przedsiębiorstwa, która stanowi powiązany organizacyjnie i finansowo zespół składników majątkowych, ale nie sporządza samodzielnie bilansu.
Sankcja , 30-proc.

Od 1 grudnia z przepisów ustawy o VAT zniknie ta sankcja.Nowe przepisy - czyli te, które zlikwidują zobowiązanie sankcyjne - będą miały zastosowanie również do postępowań okładka
Przekazanie bezpłatnie żywności
Ustawodawca uregulował zwolnienie z podatku oraz możliwość obniżenia VAT należnego od przekazywanych produktów spożywczych. Nowe przepisy mają usunąć obciążenia fiskalne dla podatników, którzy dostarczają produkty spożywcze organizacjom pożytku publicznego.
Na odliczenie  podatku trzy miesiące  
Podatnik, który nie dokona obniżenia kwoty podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę, będzie mógł tego dokonać w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Kasa fiskalna

Od 1 grudnia zniknie ogólna sankcja w podatku od towarów i usług. Nadal będzie obowiązywać 30-proc. sankcja za nieterminową instalację kasy fiskalnej.
Krystyna Dąbrowska , doradca podatkowy , - współwłaściciel Biura Podatkowego Praktyk w Lublinie .

Komentarze (4)
Pisać bloga? Ale po co? co nowego w podatku dochodowym ?
1 | 2 | 3 | 4 |
O mnie
Doradca Podatkowy -Krystyna Dąbrowska
Od 1995 roku doradzam w sprawach podatkowych, publikuję artykuły w prasie branżowej, jestem współwłaścicielem biura podatkowego "Praktyk".w Lublinie
Najnowsze wpisy
2016-06-08 13:09 Najszybszy wzrost wartości złotego?
2015-10-13 11:27 Masz umowę okresową ?Przeczytaj
2015-10-13 09:31 ważne dla gmin
2015-04-16 21:18 masz emeryturę ? przeczytaj
2015-01-23 19:53 korzystne zmiany w prawie
Najnowsze komentarze
2015-10-14 22:00
??:
Masz umowę okresową ?Przeczytaj
beznadziejne, mówię to jako pracownik
2015-05-31 06:58
Kit mi nie smakuje.:
korzystne zmiany w prawie
czy moze Pani podac przyklad gdy pracownik po odejsciu z pracy jest przyjmowany ponownie do tej[...]
2014-09-12 18:50
monikas13:
Odkrycie NIK-u
Takie praktyki US są bardzo częste. Na co dzień mam odczynienia z takimi problemami. I niestety[...]