masz emeryturę ? przeczytaj
 Oceń wpis
   

 

 

 

Z noweli ustawy o emeryturach i rentach, podpisanej w tym tygodniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wynika, że przy obliczaniu wysokości emerytur będzie można stosować tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczona osoba osiągnęła wiek emerytalny .

 

W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., pobierających wcześniejsze emerytury, wprowadzona zostanie możliwość obliczania wysokości świadczenia z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego zgodnie z nowymi zasadami. Ale uwaga: równocześnie jednak podstawa obliczenia byłaby pomniejszona o kwotę pobranych wcześniej emerytur.

Kto może skorzystać na zmianach ? A no te osoby , wobec których zastosowano ograniczenie podstawy wymiaru emerytury do 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia i którym przed 1 stycznia 1999 r. odprowadzano składki od całego wynagrodzenia (przekraczającego 250 proc. przeciętnej płacy), które były aktywne zawodowo po uzyskaniu prawa do świadczeń. Bowiem w takich sytuacjach możliwe będzie ponowne przeliczenie emerytury.

Nowe regulacje przewidują też, że przy ustalaniu kapitału początkowego możliwe będzie zaliczenie całego okresu nauki w szkole wyższej względem ubezpieczonych, wobec których wcześniej stosowano ograniczenie okresu nieskładkowego do wymiaru 1/3 okresu składkowego.

Watą uwagi jest zmiana, na podstawie której , przy ustalaniu kapitału początkowego jako okres składkowy traktowany ma być okres urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących i opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych i okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem.

 

Uwaga: Przyjęto, że wysokość emerytury przysługującej w dniu wejścia w życie ustawy ustala się ponownie na wniosek osoby uprawnionej. Prawo do emerytury w nowej wysokości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o jej ponowne ustalenie, nie wcześniej jednak niż od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

 

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent podpisał ustawę 13 kwietnia br.

Nowela wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Emeryci, zasypujmy ZUS wnioskami o ponowne naliczenie emerytury , może starczy na wakacje pod palmami?

Komentarze (0)
korzystne zmiany w prawie ważne dla gmin

Komentarze

O mnie
Doradca Podatkowy -Krystyna Dąbrowska
Od 1995 roku doradzam w sprawach podatkowych, publikuję artykuły w prasie branżowej, jestem współwłaścicielem biura podatkowego "Praktyk".w Lublinie
Najnowsze wpisy
2016-06-08 13:09 Najszybszy wzrost wartości złotego?
2015-10-13 11:27 Masz umowę okresową ?Przeczytaj
2015-10-13 09:31 ważne dla gmin
2015-04-16 21:18 masz emeryturę ? przeczytaj
2015-01-23 19:53 korzystne zmiany w prawie
Najnowsze komentarze
2015-10-14 22:00
??:
Masz umowę okresową ?Przeczytaj
beznadziejne, mówię to jako pracownik
2015-05-31 06:58
Kit mi nie smakuje.:
korzystne zmiany w prawie
czy moze Pani podac przyklad gdy pracownik po odejsciu z pracy jest przyjmowany ponownie do tej[...]
2014-09-12 18:50
monikas13:
Odkrycie NIK-u
Takie praktyki US są bardzo częste. Na co dzień mam odczynienia z takimi problemami. I niestety[...]